HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

Çeşme Projesine İptal Kararı

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

11:03 . 09 Şubat 2024

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından İzmir'in Çeşme ilçesinde hayata geçirilmek istenen ve aralarında İzmir Barosunun da bulunduğu meslek odalarının, yerel yönetimlerin, STK’lerin, çevre örgütlerinin ve yurttaşın karşı çıkarak hukuki mücadele başlattığı, Çeşme Projesi'nde, nitelikli doğal koruma statüsüne sahip 8 bin hektarlık alanı yapılaşmaya imkan veren sürdürülebilir alana dönüştüren işlem, İzmir 2. İdare Mahkemesi tarafından hukuka aykırı bulunarak iptal edildi. 
 
 
Çeşme Projesi’ne karşı dava açan İzmir Barosu, TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, İzmir Tabip Odası ve çevre örgütlerinin konuya ilişkin İzmir Mimarlık Merkezi’nde düzenledikleri basın toplantısında ortak açıklamayı okuyan İzmir Barosu Başkanı Av. Sefa Yılmaz, “Çeşme Yarımadası’nda çoğunlukla orman ve doğal sit alanı niteliğindeki 16 bin 140 hektar büyüklüğünde, deniz alanı ile birlikte adaları ve 42 km kıyıyı kapsayan kamuya ait devasa bir alan, devletin hüküm ve tasarrufunda olup turizm bölgesi ilan edilmiştir. Bu alanların mülkiyetinin, özel kişilere devri ile buralarda mega yat limanları, alışveriş merkezleri, oteller ve turizm tesisleri yapılması ve bu alanların tamamen halka kapatılarak imtiyazlı kişilerin kullanımına tahsis edilmesi yönündeki turizm bölgesi ilanı işlemine karşı, kurumlarımızca açılan davalarda yargılama devam etmekte olup Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun işlemi hukuka aykırı bulan kararı yönünde yargılamaların sonuçlanması beklenmektedir.” dedi. 
 
 
Sermayenin Saldırısı Şimdilik Durdurulmuştur!
 
 
Mahkemenin kararını kamuoyuyla paylaşan Yılmaz, “Çeşme Turizm Bölgesi sınırları içinde kalan, insanların tahribatından uzak kalmış, nadir bir ekosisteme sahip, Alaçatı-Zeytineli arasında kalan kıyı kesimi, buradaki üç adet ada ve kıyının gerisinde kalan 8 bin hektar büyüklüğündeki nitelikli doğal sit alanı vasfındaki koruma alanının koruma statüsü, Çevre Bakanlığı tarafından düşürülerek alan mega yat limanları ve her türlü yapılaşmaya açık hale getirilmiştir. Amaç, nadir türlerin yaşadığı el değmemiş koruma alanını, turizm görüntüsü altında sermayenin tükenmez hırslarına feda etmektir. Kurumlarımız, dernekler ve bir kısım yurttaşlar tarafından İzmir 2. İdare Mahkemesinde açtığımız dava neticesinde Mahkemece nitelikli doğal sit alanlarını turizm yapılaşma ve kullanımına imkan veren sürdürülebilir alanlara dönüştüren işlem, hukuka aykırı bulunarak iptal edilmiştir. Çabalarımız sonucu, halkımızın yaşam alanlarına karşı sermayenin saldırısı, şimdilik durdurulmuştur. Kentimizin yaşam alanlarının korunması konusundaki çabalarımız bundan sonra da kararlılıkla devam edecektir.” diyerek açıklamayı sonlandırdı.