HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

Tahir Elçisiz 6 Yıl…

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

10:25 . 01 Aralık 2021

Korumaya çalıştığı dört ayaklı minare şahittir ki, Diyarbakır Baro Başkanı Av. Tahir Elçi, 28 Kasım 2015 tarihinde silahlı saldırı ile katledildi.

 

Katillerinin bulunmadığı, Diyarbakır Barosu’nun zorlamasıyla açılan davanın ise halen sonuçlandırılmadığı altı yıl geçti aradan.

 

Kaybımızın 6. yılında  Diyarbakır Barosu önünden Dört Ayaklı Minare’ye yapılan yürüyüş sonrasında, Tahir Elçi son konuşması ile bir kez daha seslendi katılanlara.

 

Daha sonra Elçi’nin mezarı karanfillerle bezendi.

 

Baro Başkanımız Av. Özkan Yücel ile yönetim kurulu üyelerimiz Av. Ayşe Kaymak, Av. Şefika Yıldırım Sert ve Av. Elçin Kılınçer Ot'un katıldığı anmada bir konuşma yapan Türkan Elçi konuşmasında yer alan şu satırlarla tüm katılımcıların adalet beklentisini dile getirdi:

 

"Karşımızda beton duvar. Dünyanın boşluğuna bağırır gibi adaletin sağır kulağına 6 yıldır bağırıyoruz.

 

Bizi duyan kim?

...

 

Bilinsin ki dirliğimize, huzurumuza, kardeşliğimize, umutlarımıza karanlık ellerin sıktığı kurşunların enkazı altında kalan sadece etimiz, kemiğimiz, çocukluğumuz, geçmişimiz, toplumsal hafızamız değil, aynı zamanda adaletin kendisidir.

 

Adaleti diriltmek de hukuku uygulayanların yegane görevidir.

 

Hukukun uygulayıcıları olan yargıçların hiçbir etki altında kalmadan yerde masumca yatan bir vatandaşın hesabını sormak gibi bir zorunluluklarının olduğu bugün yine hatırlanmalıdır.

Makamlarını, mevkilerini hukukun kudretiyle muhkemleştirenler bunu iyi bilmelidirler ki viraneye dönmüş tarumar bahçemizde onlardan adalet istemek ne ricamızdır ne de onların adalet tesis etmesi bize bir lütuftur.

 

Bunu onlardan talep etmek ve beklenti içinde olmak, bizim en doğal vatandaşlık hakkımızdır."