HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

Cumhuriyetimizin 97. Yılını Coşkuyla Kutluyoruz

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

İzmir Barosu, milli bayramlarımıza getirilmek istenen her türlü yasaklama ve engelleme girişimlerine karşı alanlarda yer almaya ve Cumhuriyet değerlerini savunmaya devam ediyor.

19:36 . 29 Ekim 2020

İzmir Barosu, milli bayramlarımıza getirilmek istenen her türlü yasaklama ve engelleme girişimlerine karşı alanlarda yer almaya ve Cumhuriyet değerlerini savunmaya devam ediyor.

 

Pandemi gerekçesiyle tıpkı 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda olduğu gibi Cumhuriyet Bayramı’nın da coşkuyla kutlanmasına engel olunmak istense de İzmir Barosu her zaman olduğu gibi yine alandaki yerini alarak Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına şükranlarını sundu.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan törende İzmir Barosu Başkanı Av. Özkan Yücel, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Burada kısa bir açıklama yapan Baro Başkanı Av. Özkan Yücel, “Bugün bir yasağı daha ortadan kaldırmak için buradayız. Biliyorsunuz İçişleri Bakanlığı, yayımladığı genelge ile Cumhuriyet Bayramı törenlerine kısıtlama getirdi. İzmir Barosu olarak daha önceki süreçlerde söylediğimiz gibi bu kez de bu yasağı tanımıyoruz dedik. Çünkü niyetinizi biliyoruz, çünkü gerici zihniyetinizi biliyoruz; çünkü Türkiye’yi Cumhuriyet değerlerinden, Ulusal Kurtuluş Savaşı’na ilişkin bütün manevi unsurlardan uzak tutmaya çalıştığınızın, yurttaşları Cumhuriyet’ten koparma çabanızın farkındayız” dedi. İzmir Barosu olarak buna izin vermeyeceklerini, yasaklar ne olursa olsun bu yasakları ortadan kaldırmak, Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet değerlerine yönelik bütün saldırıları boşa çıkarmak için avukatlar ve özelde de İzmir Barosu olarak her zaman dimdik ayakta olacaklarını söyleyen Av. Özkan Yücel,  “Demokrasi için, hukuk devleti için, insan hakları için, kadınlar için, çocuklar için, doğa için var Cumhuriyet değerleri. Eğer özgür ve demokratik bir ülkede yaşamak istiyorsak, tek adam rejimine karşı çıkmak istiyorsak, bunun tek ilacı Cumhuriyet değerlerine sıkı sıkı sahip çıkmak, onlara bağlı kalmak ve onları sonuna kadar savunmak.  Bu bilinçle hareket etmeye devam edeceğiz” dedi.