HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

Ayşe Sarısu Pehlivan ve Orhan Gazi Ertekin'in Yanındayız

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

16:47 . 15 Mayıs 2020

Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun, ölüm orucunun ardından hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek hakkında, sosyal medya hesaplarından paylaşım yapan İzmir Karşıyaka Hakimi, Yargıçlar Sendikası Başkanı Hakim Ayşe Sarısu Pehlivan hakkında açtığı disiplin soruşturması akabinde kendisini 3 ay süreyle ‘tedbiren’ görevden uzaklaştırdığını ve aynı zamanda İzmir Hakimi ve Demokrat Yargı Derneği Eş Başkanı Hakim Orhan Gazi Ertekin hakkında da ‘Terör Örgütü Propagandası Yapmak’ suçu kapsamında soruşturma başlattığını ve İzmir Adliyesi’ne müfettiş gönderdiğini öğrenmiş bulunmaktayız.

 

Her iki hakimimiz de hukukun üstünlüğü, insan hak ve özgürlükleri ile yargı bağımsızlığı için yıllardır tüm gücüyle çalışan vicdanlı ve aydın hukukçulardır.

 

İfade özgürlüğü ve evrensel hukuk ölçütlerinin yanısıra insanın ‘insan’ olarak sahip olması gereken en önemli kriter olan vicdan ölçütüne uygun paylaşımları nedeniyle her iki hakimimiz açısından başlatılan sürecin, esasında, iktidarın politikalarına ve düşüncelerine aykırı düşünen hakim ve savcılara bir gözdağı olduğunun, yapılmak istenenin de muhalif düşünenleri hizaya sokmak için aba altından iktidar sopası göstermek olduğunun farkındayız.

 

Özgürlüğün ve bağımsız yargının, yargının kurucu 3 unsurunun birlikte mücadelesi ile yeniden tesis edilebileceğini hatırlatarak hakim ve savcılarımızı yapılan bu hukuksuzluğa karşı ses çıkartmaya davet ediyoruz. Ayşe Sarısu Pehlivan'ın ve Orhan Gazi Ertekin’in yanında olduğumuzu bildiriyor, haklarında başlatılan sürece derhal son verilmesini talep ediyoruz.

 

Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.

 

İzmir Barosu Başkanlığı