HABERLER

🏠  Anasayfa  ➝  Haberler

Masum Canlıları Zehirleyerek, Onlara Acı Çektirerek Ölüme Gönderenler; Toplumun Vicdanını Çok Derinden Yaralamıştır

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

İzmir Barosu olarak; hem Ankara Batıkent'te yaşanan katliamının sorumlularının yargı önüne çıkarılıp hak ettikleri cezalara çarptırılmalarının, hem de bu konuda yapılacak yasal değişikliklerin takipçisi olduğumuzu tüm kamuoyuna saygıyla duyururuz.

22:36 . 10 Nisan 2019

09.04.2019 tarihinde, Ankara Batıkent’te sokak hayvanlarına yönelik olarak gerçekleşen vahşeti, bu ülke topraklarında yaşayan duyarlı ve vicdan sahibi tüm yurttaşlar, yürekleri dağlanarak öğrendi.

 

Bu vahşet, ülkemizde sokak hayvanlarına karşı gerçekleştirilen ilk saldırı değil ve bu gidişle maalesef son da olmayacak.

 

Ülkeyi yönetenlerin ve yasa koyucuların hayvanların korunması yönündeki anlayış ve tutumu değişmedikçe, bu konuda bir arpa boyu dahi yol alınamayacak.

 

Biliyoruz ki, bu vahşetin sorumluları; bu katliamı gerçekleştirenler kadar, tüm sivil toplum örgütlerinin, hayvan severlerin, hukuk örgütlerinin ve baroların taleplerine rağmen adı dışında hayvanları korumakla hiçbir ilgisi, hiçbir yaptırım gücü olmayan "Hayvanları Koruma Kanunu"nu değiştirmeyen siyasi otorite ve yasa koyuculardır.

 

Mevcut yasa değişmediği ve etkili önlemler alınmadığı müddetçe, bu savunmasız canlar, insanlığını yitirmiş, yeryüzünü yalnızca kendi yaşam alanı zanneden varlıklar tarafından öldürülmeye, tecavüze uğramaya ve her türlü işkenceye maruz kalmaya devam edecektir.

 

Bir lokma ekmek ve bir yudum şefkat ihtiyacındaki bu masum canlıları zehirleyerek, onlara acı çektirerek ölüme gönderenler; toplumun vicdanını çok derinden yaralamıştır. Tüm canlıların aynı haklara sahip olduğu ve insanların hayvanlara gösterdiği saygının,  bir insanın diğerine gösterdiği saygıdan ayrı tutulamayacağı bilinmelidir.

 

İzmir Barosu olarak;  hem olayın sorumlularının yargı önüne çıkarılıp hak ettikleri cezalara çarptırılmalarının, hem de bu konuda yapılacak yasal değişikliklerin takipçisi olduğumuzu tüm kamuoyuna saygıyla duyururuz.

 

İzmir Barosu Başkanlığı