MERKEZLER

Kadın İşçinin İş Hukukundan Doğan Hakları, Korunması ve Mobbing Konferansı Yapıldı

Sayfayı Yazdır Küçük Font Büyük Font

İzmir Barosu Kadın Hakları Merkezi tarafından “Kadın İşçinin İş Hukukundan Doğan Hakları, Korunması ve Mobbing” başlıklı bir konferans düzenlendi.

İzmir Barosu Kadın Hakları Merkezi tarafından “Kadın İşçinin İş Hukukundan Doğan Hakları, Korunması ve Mobbing” başlıklı bir konferans düzenlendi.

 

Oturum Başkanlığını Yargıtay Daire Başkanı Ömer Hicri Tuna’nın yaptığı konferansa, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 3. Hukuk Dairesi Başkanı Yargıç Ayşe Yeşim Akçelik, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi İş Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erhan Birben ve İzmir Barosu Üyesi Av. Meliha Yaman Yurdugül konuşmacı olarak katıldılar.

 

İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan etkinlikte yaptığı konuşmada, kadın hakları ve çocuk haklarının korunmasına büyük önem verdiklerini ifade ederek,  İzmir Barosu’nun bu alanda yürüttüğü çalışmalarla Türkiye’de bilinirliğinin arttığını ve bünyesinde çalışan gönüllü avukatların farklı barolarda eğitim verecek duruma geldiklerini dile getirdi.

 

“Bizler ülkemizin çağdaş ülkeler boyutunda bir hukuk devleti olmasını istiyoruz” diyen Av. Aydın Özcan, bu anlamda da Baro olarak üzerlerine düşen uyarıları yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini söyledi.

 

Kadın Hakları Merkezi’ne 3600 Başvuru

 

Dört yüzün üzerinde gönüllü avukatla hizmet veren İzmir Barosu Kadın Hakları Merkezi’ne kurulduğu 2011 yılından bu yana 3600 başvuru yapıldığını ifade eden Av. Aydın Özcan, bunların yanı sıra muhtarlarla, belediyelerle, okullarla birlikte, gerek çocuk hakları gerekse kadın hakları konusunda bilgilendirme çalışmaları düzenlediklerini söyledi.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kısa mesajla, faksla ya da telefonla eşlerin boşanabileceğine ilişkin açıklamasına da tepki gösteren Av. Aydın Özcan, “Yasalardan kaynaklanan haklarımıza sahip çıkacağız, Medeni Kanunumuza, Anayasamıza, İş Hukukumuza sonuna kadar sahip çıkacağız. Bizim yapmamız gereken Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimlerinden hareketle Cumhuriyet kazanımlarına sıkı sıkıya bağlanmaktır” dedi.

 

Yargıtay Daire Başkanı Ömer Hicri Tuna ise konferansın açılış konuşmasında toplumun itici gücü olan kadının çalışma hayatındaki yeri ne kadar artarsa ülkenin o kadar ileriye gideceğini ifade etti.